MARKA İZLEME

Firmaların en önemli değeri olan markanızı tescil ettirerek koruma altına aldınız. Peki markalarınızın taklitlerini izleyerek marka değerinizi korumak istemez misiniz ?
Türk Patent Enstitüsüne yapılan marka başvuruları 2011 yılında dikkat çekici bir şekilde artış göstermiştir. Bu artışlarla Türkiye, Avrupa’da en çok marka başvurusu yapılan ülke konumuna gelmiştir. Bu durum markaların izlenmesinin önemini gün geçtikçe artırmaktadır.

Tescilli marka sahibinin benzer markaları takip edebilmesi için Türk Patent Enstitüsü tarafından her ay yayınlanan Resmi Marka Bültenindeki yaklaşık 6.000 adet marka başvurusunu incelemesi gerekmektedir. Bu durum marka sahibi için ciddi bir zaman ve maliyet kaybı oluşturmaktadır.

Tercih Patent, Türk Patent Enstitüsü’nden aldığı verileri kendi veri tabanına aktarmak sureti ile izlemesi talep edilen markayı şekilsel, fonetik ve diziliş bakımından incelemektedir. İnceleme neticesinde tespit edilen benzer markaları tescil sahibine her ay periyodik olarak rapor halinde sunmaktadır.